Narodno pozorište Mostar

Od 11. do 17.5.1991. godine

PREDSTAVE U KONKURENCIJI

  • Narodno pozorište Sarajevo: “Učene žene” Molièrea, u režiji Ljubiše Georgijevskog
  • Kamerni teatar ’55, Sarajevo: “Djelidba” Skendera Kulenovića, u režiji Davora Korića
  • Pozorište mladih Sarajevo: “I opet Nušić” Darka Lukića, u režiji Gradimira Gojera
  • Narodno pozorište Bosanske krajine, Banja Luka: “Vlast” Branislava Nušića, u režiji Petra Zeca
  • Narodno pozorište Tuzla: “Mirandolina” Carla Goldonia, u režiji Mirhada Kurića
  • Narodno pozorište Zenica: “Kidaj od svoje žene” Raya Cooneya, u režiji Sulejmana Kupusovića
  • Narodno pozorište Mostar: “Revolucija u dvorcu” Fadila Hadžića, u režiji Ahmeta Obradovića
  • Crnogorsko narodno pozorište Titograd (Podgorica): “Snaha je doputovala” Veljka Mandića, u režiji Blagote Erakovića – izvan konkurencije

NAGRADE

“Velika liska” za najbolju predstavu: “Kidaj od svoje žene” Narodnog pozorišta Zenica

Nagrade “Mala liska”

za glumačka ostvarenja nakon svake izvedene predstave:

  • Jozo Lepetić (Mostar),
  • Kaća Dorić (Narodno pozorište, Sarajevo),
  • Miralem Zubčević (Kamerni teatar ’55, Sarajevo),
  • Sead Bejtović (Pozorište mladih, Sarajevo),
  • Bogdanka Savić (Banja Luka),
  • Đorđe Marković (Zenica)
  • Emir Hadžihafizbegović (Tuzla)

ŽIRI

Džemal Raljević (predsjednik), Borika Vanović i Vlado Puljić

POPRATNI PROGRAM

Izložba karikaturiste Hasana Fazlića, na kojoj je izložio karikature dobitnika nagrade “Lovorov vijenac” na festivalu MESS, Sarajevo.

Od 20. do 27. 4. 2004. godine

PREDSTAVE U KONKURENCIJI

  • Narodno pozorište Tuzla: “Sumnjivo lice” Branislava Nušića u režiji Nijaza Alispahića
  • Kamerni teatar ’55, Sarajevo: “Ne mogu da platim i neću da platim” Daria Foa u režiji Slavenka Saletovića
  • Bosansko narodno pozorište Zenica: “Salon za masažu” Trajčeta Velkovskog u režiji Žarka Mijatovića
  • Pozorište mladih Sarajevo: “Buba u uhu” Georgesa Feydeaua u režiji Sulejmana Kupusovića
  • Narodno pozorište Sarajevo: “Ptičice” Filipa Šovagovića u režiji Ozrena Prohića
  • Narodno pozorište Mostar: “Kidaj od svog muža” Raya Cooneya u režiji Sulejmana Kupusovića
  • Hrvatsko narodno kazalište Mostar: “Teštament” Vanče Kljakovića u režiji Dražena Ferenčine – predstava otkazana zbog bolesti glumca

NAGRADE

“Velika liska” za najbolju predstavu u cjelini:

“Ptičice” Narodnog pozorišta Sarajevo

Plaketa “Ahmet Obradović” za najbolju režiju:

Sulejmanu Kupusoviću, za režiju predstava “Buba u uhu” i “Kidaj od svog muža” Pozorišta mladih iz Sarajeva i Narodnog pozorišta Mostar.

Nagrade “Mala liska” za glumačka ostvarenja:

  • Milenko Iliktarević (Narodno pozorište, Tuzla)
  • Senad Bašić (Kamerni teatar ’55, Sarajevo)
  • Sabina Kulenović-Kapetanović (Bosansko narodno pozorište, Zenica)
  • Milan Pavlović (Pozorište mladih, Sarajevo)
  • Mirvad Kurić (Narodno pozorište, Sarajevo)
  • Mirsad Elezi (Narodno pozorište, Mostar)
  • “Malu lisku” za najboljeg mladog glumca dobio je Mario Drmać, za ulogu u predstavi “Buba u uhu” Pozorišta mladih iz Sarajeva.

STRUČNI ŽIRI

Alma Fazil Obad (predsjednica), Ibrahim Kajan, Toni Pehar i Davorin Briševac

Od 21. do 29. 4. 2005. godine

PREDSTAVE U KONKURENCIJI

  • Kamerni teatar 55, Sarajevo: “Pukovnik ptica” Hriste Bojčeva, u režiji Dine Mustafića
  • Narodno pozorište, Tuzla: “Kokoš” Nikolaja Vladimiroviča Koljade, u režiji Tanje Miletić – Oručević
  • Hrvatsko narodno kazalište, Mostar: “Kokoš” Nikolaja Vladimiroviča Koljade, u režiji Dražena Ferenčine
  • Narodno pozorište, Mostar: “Let iznad kukavičjeg gnijezda” Kena Keseya, u režiji Erola Kadića
  • Pozorište mladih, Sarajevo: “Šta ćemo sad?” Branka Đurića, u režiji Admira Glamočaka
  • Narodno pozorište, Sarajevo: “Revizor” Nikolaja Vasiljeviča Gogolja, u režiji Dritëra Kasapija
  • Autorski projekt Zijaha A. Sokolovića: “CABAres, CABArei”
  • Narodno pozorište Republike Srpske, Banja Luka: “Izbiračica” Koste Trifkovića, u režiji Natalije Matunović
  • Altteatar, Sarajevo: “Dame biraju” A. Mc Cartera & S. Sincalirea

NAGRADE

“Velika liska” za najbolju predstavu u cjelini:

“ravnopravno predstavi “Pukovnik ptica” Hriste Bojčeva u režiji Dine Mustafića i produkciji Kamernog teatra 55, Sarajevo i autorskom projektu Zijahu Sokoloviću “CABAres CABArei”

Plaketa “Ahmet Obradović” za najbolju režiju:

Admiru Glamočaku za tri vanserijske kreacije na festivalu: za režiju predstave “Šta ćemo sad?” Pozorišta mladih, Sarajevo, za ulogu Gradonačelnika u predstavi “Revizor” Narodnog pozorišta iz Sarajeva i za ulogu Haće u predstavi “Pukovnik ptica” Kamernog teatra ’55 iz Sarajeva

Specijalnu nagradu “Velika liska”:

Narodnom pozorištu Mostar za predstavu “Let iznad kukavičjeg gnijezda”.

Nagrade “Mala liska” za glumačka ostvarenja:

  • Admir Glamočak (Kamerni teatar ’55 Sarajevo)
  • Meliha Fakić (Narodno pozorište Tuzla)
  • Sanda Krgo (HNK Mostar)
  • Saša Oručević (Narodno pozorište Mostar)
  • Belma Lizde-Kurt (Pozorište mladih Sarajevo)
  • Tatjana Šojić (Narodno pozorište Sarajevo)
  • Zijah Sokolović (privatna produkcija)
  • Sandra Ljubojević (Narodno pozorište Republike srpske Banja Luka)
  • Ansambl predstave “Dame biraju” (Altteatar iz Sarajeva)

Najbolja predstava po odluci publike:

“CABAres CABArei” Zijaha A. Sokolovića s prosječnom ocjenom 10.

STRUČNI ŽIRI

Sulejman Kupusović (predsjednik), Inga Dragoje Mikulić i Hadžija Hadžibajramović

POPRATNI PROGRAM:

Izložba slika Alice Jakirovića

Od 20. do 29.4.2006. godine

PREDSTAVE U KONKURENCIJI

  • Akademija scenskih umjetnosti, Sarajevo: “Desdemona: igrokaz o maramici” Paule Vogel, diplomska predstava (mentor Dino Mustafić)
  • Pozorište Hasije Borić (autorski projekt): “Feral Tribune Cabaret” po tekstovima Viktora Ivančića, Predraga Lucića i Borisa Dežulovića, u režiji Tanje Miletić – Oručević
  • Autorski projekt Zijaha A. Sokolovića “Kobajagi donijela me roda”
  • Kamerni teatar 55, Sarajevo: “Ženski turbofolk bend” u režiji Sulejmana Kupusovića
  • Hrvatsko narodno kazalište u Mostaru: “Prosidba” Antuna Pavloviča Čehova u režiji Vlatka Dulića
  • Narodno pozorište Mostar: “Hanibal podzemni” Hriste Bojčeva u režiji Mirele Trepanić
  • Narodno pozorište Tuzla: “Državni lopov” Fadila Hadžića u režiji Tomislava Krstića
  • Bosansko narodno pozorište Zenica: “Kidaj od svoga muža” Raya Cooneyja Kunija u režiji Sulejmana Kupusovića
  • Narodno pozorište Sarajevo: “Rodoljupci” Jovana Sterije Popovića u režiji Gradimira Gojera

NAGRADE

“Velika liska” za najbolju predstavu u cjelini:

Ženski turbo-folk band” Kamernog teatra '55 iz Sarajeva, u režiji Sulejmana Kupusovića. Ovoj predstavi je pripala i Plaketa Dnevnog avaza za najduhovotije osmišljenu predstavu.

Plaketa “Ahmet Obradović” za najbolju režiju:

Sulejmanu Kupusoviću za predstavu “ Ženski turbo-folk band” Kamernog teatra 55 Sarajevo

“Velika liska” za najbolju glumicu:

Hasiji Borić za autorski projekt “Feral Tribune Cabaret” u režiji Tanje Miletić Oručević

“Velika liska” za najboljeg glumca:

Aleksandru Seksanu za ulogu Šerbulića u predstavi “Rodoljupci” u režiji Gradimira Gojera i produkciji Narodnog pozorišta Sarajevo

Specijalnu nagradu “Velika liska”:

Žanu Maroltu za najbolju kreativnu improvizaciju, za ulogu u predstavi “Ženski turbofolk bend” Kamernog teatra 55 Sarajevo. U okviru Festivala posthumno je dodijeljena “Mostarska liska” glumcu Zoranu Bečiću.

Nagrade “Mala liska” za glumačka ostvarenja:

  • Lana Delić (Akademija scenskih umjetnosti Sarajevo)
  • Hasija Borić (pozorište Hasije Borić)
  • Zijah A. Sokolović (autorski projekt)
  • Žan Marolt (Kamerni teatar 55, Sarajevo)
  • Robert Pehar (Hrvatsko narodno kazalište Mostar)
  • Mirsad Elezi (Narodno pozorište Mostar)
  • Nenad Tomić (Narodno pozorište Tuzla)
  • Kristijan Krezić (Bosansko narodno pozorište Zenica)
  • Aleksandar Seksan (Narodno pozorište Sarajevo)

Najbolja predstava po odluci publike:

“Kobajagi donijela me roda” Zijaha A. Sokolovića s prosječnom ocjenom 9,8.

STRUČNI ŽIRI

Srđan Vukadinović (predsjednik), Saša Oručević, Tatjana Feher, Džemal Raljević i dr. Safet Sarić.

POPRATNI PROGRAM:

Predstava “Reservoir dogs” Elvira Muminovića.

Od 20. do 29.4.2007. godine

PREDSTAVE U KONKURENCIJI

  • Teatar “Joakim Vujić” Kragujevac, Srbija: “Laža i paralaža” Jovana Sterije Popovića, u režiji Dragana Jakovljevića
  • Narodno pozorište, Sarajevo: “Ženidba” N. V. Gogolja, u režiji Petra Večeka
  • Autorski projekt Zijaha A. Sokolovića: “Glumac... je glumac... je glumac”
  • Hrvatsko narodno kazalište Mostar: “Sve o ženama” Mire Gavrana, u režiji Roberta Raponje
  • Kamerni teatar 55 Sarajevo: “Umri muški” Alda Nicolaja, u režiji Admira Glamočaka
  • Teatar “Kabare” Tuzla: “Goli pijanist” Matjača Zupančića, u režiji Vlade Keroševića
  • Koprodukcija Narodnog pozorišta Republike Srpske i UDUS-a, Banja Luka: “Grbavac” Sławomira Mrożeka, u režiji Vladimira Đorđevića
  • Autorski projekt Željka Vukmirice, Zagreb, Hrvatska: “Povijest moje gluposti”
  • SARTR, Sarajevo: “Zagrljenici” Miodraga Žalice, u režiji Roberta Raponje
  • Nikšićko pozorište, Nikšić, Crna Gora: “Siroti mali hrčki” Gordana Mihića, u režiji Gorana Bulajića

NAGRADE

“Velika liska” za najbolju predstavu u cjelini:

“Laža i paralaža” u režiji D. Jakovljević, Teatra “Joakim Vujić” Kragujevac, Srbija

Plaketa “Ahmet Obradović” za najbolju režiju:

Petru Večeku za režiju predstave “Ženidba” Narodnog pozorišta Sarajevo. Predstavi “Ženidba” pripala je i plaketa Dnevnog avaza

“Velika liska” za najbolju glumicu:

Tatjani Šojić za ulogu u predstavi “Umri muški” u režiji Admira Glamočaka i produkciji Kamernog teatra 55, Sarajevo

“Velika liska” za najboljeg glumca:

Zijahu A. Sokoloviću za autorski projekt “Glumac... je glumac... je glumac”

“Velika liska” na najbolju kostimografiju:

Ameli Vilić za scenografiju predstava “Zagrljenici” SARTR-a, Sarajevo i “Ženidba” Narodnog pozorišta Sarajevo

“Velika liska” na najbolju scenografiju:

Osmanu Arslanagiću za predstavu “Zagrljenici”, SARTR, Sarajevo

Nagrade “Mala liska” za glumačka ostvarenja:

  • Sanja Matejić (Teatar “Joakim Vujić” Kragujevac, Srbija)
  • Milan Pavlović (Narodno pozorište, Sarajevo)
  • Zijah A. Sokolović (autorski projekt)
  • Jelena Kordić (HNK Mostar)
  • Tatjana Šojić (Kamerni teatar 55 Sarajevo)
  • Ana Mija Milić (Teatar “Kabare” Tuzla)
  • Duško Mazalica (UDUS i NPRS Banja Luka)
  • Željko Vukmirica (autorski projekt)
  • Selma Alispahić (SARTR, Sarajevo)
  • Mladen Nelević (Nikšićko pozorište, Nikšić, Crna Gora)

Najbolja predstava po odluci publike:

“Umri muški” Kamernog teatra 55, Sarajevo

STRUČNI ŽIRI

Vesna Mašić (predsjednica), Jusuf Nikšić i Ferdinand Zovko

Selektor festivala:

Prof. dr. sc. Srđan Vukadinović, teatrolog

POPRATNI PROGRAM:

“U posjetu kod gospodina Greena”, u produkciji kazališta Planet Art, Zagreb, Hrvatska Igraju: Pero Kvrgić i Luka Dragić.

Direkcija festivala Malu mostarsku lisku je dodijelila Peri Kvrgiću za ukupan doprinos glumačkoj umjetnosti.

Podkategorije